Situatieschets

Geografisch ligt de deelgemeente in hartje Hageland als uitloper van het testgebied Zuider-Kempen.
Grensomschrijving formuleren we als volgt:

  • noordelijk ligt O.L.Vr Tielt,
  • noord -oostelijk ligt Molenbeek
  • oostelijk ligt Wersbeek en Kapellen
  • zuid -oostelijk ligt Glabbeek -zuidelijk ligt Attenrode
  • zuid -westelijk ligt Binkom
  • westelijk ligt St Joris Winge
Sociaal-economisch kunnen we Meensel-Kiezegem omschrijven als een plattelandsgemeente met woonfunctie. Aan de hand van een situering zien we dat ons dorp omsloten ligt met drukke verkeerswegen richting Hagelandse steden:

ten Noord-Oosten de weg Leuven – Diest
ten Zuid-Oosten de weg Diest – Tienen

  • ten Zuid-Westen de verbindingsweg Aarschot – Tienen.

Meensel-Kiezegem mag terecht het hartje van het Hageland genoemd worden.

Er was een tijd… dat de voornaamste verbindingsmogelijkheid met de buitenwereld de buurtspoorweg was. Men sprak toen over de lijn Aarschot -Tienen met stoomtram: hoofdzakelijk een goederenvervoerlijn. Ten tijde dat de Belgische Buurtspoorwegen de autobuslijnen hebben ingeschakeld is ook de buurtspoorlijn Aarschot -Tienen opgebroken. Vandaag doorkruist de Lijn ons dorp met vooral facultatieve haltes. Hieruit besluiten we dat de gemeente een slecht ontsloten slaapdorp is. Het merendeel van de werknemers en forenzen maakt gebruik van persoonlijke vervoermiddelen.